Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wskrzeszą słynną Warszawiankę? Chcą rewitalizacji, na razie szukają historycznych zdjęć i wspomnień

Redakcja
Wskrzeszą słynną Warszawiankę. Chcą rewitalizacji, na razie szukają historycznych zdjęć
Wskrzeszą słynną Warszawiankę. Chcą rewitalizacji, na razie szukają historycznych zdjęć mat. pras.
Grupa zapaleńców chce uratować od zapomnienia słynny kompleks sportowy „Warszawianka”. Marzą o rewitalizacji, ale na razie ruszają z akcją informacyjną. Poszukują też historycznych zdjęć stadionu i wspomnień. Wszystko po to, by uruchomić cyfrowe archiwum stadionu.

Słynny kompleks sportowy „Warszawianka” został zaprojektowany w 1954 roku i oddany do użytku siedem lat później. Stadion, położony na zielonych terenach Mokotowa, był według wielu najpiękniejszym tego typu obiektem w mieście. Nie przetrwał jednak próby czasu i od wielu lat stał nieużywany. Nowe życie tchnęły w niego dopiero „Orliki”, czyli boiska treningowe, ale mimo tego trybuny i bieżnia pozostały zaniedbane. Teraz może to się zmienić.

Pamięć o kultowym ośrodku sportowym pragną przywrócić społecznicy. Józek Dutkiewicz ze Stowarzyszenia Okolska, Patrycja Jastrzębska ze Stowarzyszenia Masław i Tu było, tu stało oraz Aleksandra Kędziorek z Muzeum Sztuki Nowoczesnej przez ponad rok zastanawiali się, jak wskrzesić dawną Warszawiankę. Powstał projekt „Warszawianka - krajobrazowe dziedzictwo Warszawy”.

- Chcemy, by ten wyjątkowy kompleks sportowy odzyskał dawny blask, by sołtanowskie idee znów stały się czytelne. Choć przywrócenie w całości pierwotnego założenia Warszawianki nie jest możliwe, przez nasze działania chcemy spowodować, by kompleks ten został poddany rewitalizacji, szanującej pierwotne idee, ale też
by został dostosowany do współczesnych potrzeb - tłumaczą twórcy projektu.

Społecznicy zdają sobie sprawę, że rewitalizacja obiektu to gigantyczne koszty i lata planowania, dlatego już teraz chcą rozpocząć ten żmudny proces. Powstał już folder, którzy przedstawia historię obiektu i ideę rewitalizacji. Będzie on dystrybuowany po instytucjach kultury. Folder można pobrać bezpłatnie TUTAJ

Poza tym poszukują wspomnień i archiwalnych zdjęć obiektu. Stworzą z nich archiwum społeczne, które znajdzie się na stronie internetowej poświęconej Warszawiance. Wspomnienia można zgłaszać także mailem ([email protected]) lub telefonicznie (tel. 515 96 96 51).


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto